Temat: PRECZ Z PSEUD-WYROKIEM TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO JULII PRZYŁĘBSKIEJ. Szpitale muszą informować o placówkach, gdzie można dokonać aborcji
Komunikat z dnia 22 października 2020 r. wydany przez tzw. Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej (TK JP) stwierdził niekonstytucyjność art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o planowaniu rodziny, co w praktyce oznacza prawie całkowity zakaz aborcji w Polsce.
Należy jednak pamiętać, że to nie jest wyrok, bo został wydany przez osoby niebędące sędziami. To quasi - orzeczenie stoi w sprzeczności z międzynarodowymi i regionalnymi zobowiązaniami Polski. Prowadzi do naruszeń praw kobiet i dziewcząt do zdrowia, życia, wolności od tortur i innego okrutnego, nieludzkiego i poniżającego traktowania lub karania. Narusza prawa do niedyskryminacji, prawa do równości, prywatności, poszanowania życia rodzinnego i informacji.
Rozwiązanie:Obowiązek szpitali do kierowania pacjentek do placówek, które wykonują aborcję.
Szpitale muszą informować swoje pacjentki, czy w placówce wykonuje się aborcję. Jeśli się jej nie wykonuje, to na szpitalu powinien spoczywać obowiązek poinformowania pacjentki, do którego szpitala może się zgłosić na zabieg.
Poniżej możesz:
ocenić tę propozycję rozwiązania(odpowiedz na pytanie w ankiecie)
skomentować tę propozycję rozwiązania lub zaproponować własne rozwiązanie w tym obszarze(użyj opcji "Komentarz")
Zuzanna Tue 22 Dec 2020 11:23PM
Postulat o obowiązku kierowania pacjentek do placówki wykonującej aborcje nie zadziała przy klauzuli sumienia. Co z tego, że lekarz/lekarka będzie miała taki wymóg? Wystarczy ze zatai przed pacjentką informacje o wadzie płodu. I znów jesteśmy w punkcie wyjścia.
Karolina Wed 23 Dec 2020 4:37AM
Aborcja jest zabiegiem medycznym jak każdy inny. Klauzula sumienia jest wręcz absurdalna. Osobiście uważam, że powinno dążyć się do jej zniesienia - na podkarpaciu nie ma jednej placówki do której mogłaby taka pacjentka zostać skierowana (przez klauzulę sumienia). Co z kobietami dotkniętymi wykluczeniem transportowym, które być może miałyby problem z dojazdem do sąsiedniego województwa? Co z kobietami biedniejszymi (transport to koszty mimo wszystko)?
Ewa Piekarska Wed 23 Dec 2020 7:46AM
Jeśli lekarz chce leczyć zgodnie ze swoimi przekonaniami i ogranicza wolę pacjenta i nie ochrania go to powinien zmienić zawód. Lekarz to nie zabobony i forsowanie swojego prywatnego przekonania, to nauka i ochrona człowieka po to się rozwija.
Malgolambk Wed 23 Dec 2020 11:11AM
Kobieta nie może ze swoim cierpieniem problemem zostać sama. Brak wiedzy o możliwych punktach pomocy lekarskiej może doprowadzić do pogłębienia jej strachu i uczucia bezradności.
Marta Węglińska Wed 23 Dec 2020 2:02PM
Można by też stworzyć (np. online) listę placówek gdzie można wykonać aborcję. To pozwala na łatwy wgląd i brak konieczności bycia odsyłanym z placówki do placówki.
Olga M-D Wed 23 Dec 2020 2:12PM
Uważam, że taki obowiązek nie będzie wykonywany, w rezultacie czego przestrzeganie prawa będzie martwe ze względu na istnienie tzw. klauzuli sumienia.
Robert Rafałowski Wed 23 Dec 2020 6:09PM
Dobrze by było zrobionć rejestr placówek które udzielają aborcji.W każdym szpitalu dać ulotki z nazwa i linkiem do strony które będzie prowadził do mapy na której będą zaznaczone placówki.
Dariusz Magiera Wed 23 Dec 2020 8:43PM
Publiczna placówka nie powinna mieć prawa odmawiania żadnych działań medycznych. Jeśli lekarz/pielęgniarka zasłania się tzw klauzulą sumienia - to nie powinni pracować w w/w zawodach albo niech idą pracować do ośrodków wyznaniowych
Eva Marszalek Wed 23 Dec 2020 9:07PM
Publiczna placówka nie powinna mieć prawa odmawiania żadnych działań medycznych.
Musi zapewnic dostepnosc legalnych procedur medycznyc w ramach posiadanego sprzetu i poziomu referencyjnosci.
Jedynie prywatne placowki finansowane w 100% przez osoby prywatne moga zastrzegac, ze swiadczen nie wykonuja.
Deleted account Wed 23 Dec 2020 9:38PM
Kobiety same moga i powinny miec szanse podejmowac decyzje o tym co jest dla nich najlepsze. Jesli kobieta podejmuje decyzje o aborcji, wtedy informacje powinny dotyczyc co dalej zrobic w takiej sytuacji. Sumienie i przekonania lekarzy nie powinny tu miec nic to rzeczy. Obiektywizm lekarzy, sedziow i innych osob do ktorych kobieta zwraca sie o pomoc jest tutaj bardzo wazny. Tylko w ten sposob kobieta bedzie mogla czuc sie bezpieczna i szanowana a nie oceniana.
Marzena Thu 24 Dec 2020 12:27AM
Podstawowe prawo człowieka, prawo do informacji. Szpital jest dla ludzi nie odwrotnie.
Monika Juszczyk Thu 24 Dec 2020 10:28AM
Dla mnie to rozwiązanie tymczasowe - klauzula sumienia powinna zostać całkowicie zlikwidowana.
Pola Thu 24 Dec 2020 11:19AM
Nic to nie da, dopóki działa "klauzula sumienia", którą ordynator może nałożyć na wszystkich pracowników szpitala. Szpitali, które będą wykonywać aborcję po prostu nie będzie.
Noemi Szymula Thu 24 Dec 2020 12:53PM
To bardzo tymczasowe rozwiązanie, które na papierze już funkcjonuje w Polsce. Chcę postulatu, że w każdym szpitalu jest wykonywany zabieg aborcji.
Marzena Fri 25 Dec 2020 6:23PM
To już jest wystarczajaco cieżka decyzja dla kobiety i jej rodziny. Nieudzielanie informacji to dodatkowe znecanie się. Kobieta powinna otrzymać profesjonalną pomoc.. by nie musiala podejmować jakis drastycznych decyzji na własną rekę..
Roman Sat 26 Dec 2020 1:59AM
Pojawiają się głosy, że szpital nie może odmówić zabiegu medycznego. Może. Jeśli nie ma na etacie specjalisty, który nie zasłania się klauzulą sumienia, to nie wykona aborcji. Ale trzeba zmienić prawo, żeby nałożyć na szpital obowiązek informacyjny. Obecnie nie ma niestety do tego żadnych podstaw, żeby taką informację od szpitala wyegzekwować.
Marta Osinska Sun 27 Dec 2020 6:04PM
odmawiać powinny tylko placówki, które nie mają w danym momencie warunków medycznych, tj. brak miejsc, kwarantanna itp. w innym wypadku nie wyobrażam sobie, że na cały szpital/placówkę NFZ, na którą płacę comiesięczne składki, nie ma żadnego lekarza, u którego mogę wykonać przynależny do danej specjalizacji lekarskiej zabieg.
Maria Tue 5 Jan 2021 2:19PM
Uważam, że to najlepsze z możliwych rozwiązań, bo pacjentce nie odbiera możliwości uzyskania potrzebnego jej świadczenia, lekarzowi zaś zapewnia swobodę działania i to, że będzie traktowany jak człowiek, a nie jak używana do wykonywania konkretnych zadań maszyna.
Marta Tue 12 Jan 2021 12:32PM
Tak na wszystko. Tylko przy ogólnej niechęci władz, praca związana ze zbieraniem, publikowaniem i aktualizowaniem informacji może zostać ogarnięta zdaje się tylko przez zorganizowane społeczeństwo. Trudno też dokładać szpitalom taki obowiązek bez zasponsorowania im potrzebnych do tego zasobów / albo ogarnięcia im systemu do tego.
Ula Tue 12 Jan 2021 6:16PM
Powinna istnieć ogólnopolska baza danych informująca o ewentualnych lekarzach korzystających z klauzuli sumienia, żeby kobieta od razu trafiła do odpowiedniego miejsca. Bez żadnego odsyłania.
Kasia Tue 22 Dec 2020 11:27AM
rozwiąznia
Sylwia Tue 22 Dec 2020 12:16PM
Ważny jest czas, ważne by nie szukać, nie tracić czasu, nie denerwować się. Ważne by do czasu kiedy aborcja będzie do 12 tyg w pełni legalna, kobiety miały wskazane gdzie otrzymają pomoc zamiast same rozpaczliwie jej szukać
Kasia K Tue 22 Dec 2020 3:35PM
Nie - dla klauzuli sumienia. Tak - dla informowania, gdzie na 100% da się wykonać abocję (plus baza szpitali). Tak - baza lekarzy, którzy powołują się na klauzulę sumienia, żeby ich od razu omijać szerokim łukiem.
Zuzia Tue 22 Dec 2020 10:09PM
Moim zdaniem należy zlikwidować klauzulę sumienia.
Maria Tue 5 Jan 2021 2:33PM
Obawiam się, że to byłoby sprzeczne z prawami człowieka. Człowiek ma (zazwyczaj) sumienie i powinien móc się nim kierować; uważam, że nieludzkie byłoby robienie z niego nieczującej i niemyślącej maszynki do wykonywania zadań. Myślę też, że szczególnie istotne jest to w przypadku zawodów, których przedstawiciele mają na celu chronienie dobra ludzi (bądź innych istot żywych). Czy ktoś, kto pracuje dla dobra ludzi, może zachowywać się jak robot i nie mieć na uwadze niczego poza kolejnymi zadaniami?
Odrębną sprawą jest pytanie, co danemu lekarzowi jego sumienie "mówi"; tego niestety nie zweryfikujemy i chyba nie da się uniknąć nadużyć, może nawet tragedii. Ale mniej więcej to samo mogłabym powiedzieć o aborcji legalnej w każdym przypadku: dziewięć kobiet na dziesięć może zażądać jej z przyczyn bardzo poważnych, a ta dziesiąta - dlatego, że chce się dalej "bawić". I dla mnie nie będzie to powód do odebrania prawa dziewięciu pierwszym.
Aldona Wed 23 Dec 2020 8:05AM
Każdy oddział ginekologiczny finansowany z NFZ ma obowiązek realizować wszystkie świadczenia, w tym aborcję. Szczególnie aktualnie, gdy przesłanki są tylko trzy. Niedopuszczalna jest ogólna odmowa szpitala- co to znaczy że szpital odmawia- przecież instytucja nie ma sumienia. Kierownictwo ma tak zorganizować pracę aby realizować świadczenia w pełnym zakresie. Zgoda na odmowy szpitali i odsyłanie pacjentek na drugi koniec Polski jest tylko usankcjonowaniem nierespektowania prawa.
Przypominam, że jedna z przesłanek jest ratowanie życia kobiety - czy te szpitale gdzie generalnie się odmawia również odeska pacjentkę? Co z kształceniem lekarzy rezydentów, którzy nie nauczą się zabiegu, bo trafi im się taki szpital z wybujałym sumieniem?
Podsumowując - w szpitalu z umową na ginekologów z NFZ powinna być możliwość zrobienia aborcji. Nie dla odsyłania pacjentek.
Agata Kloch Wed 23 Dec 2020 11:11AM
Wprowadzenie aborcji na żądanie jako podstawowego świadczenia w opiece zdrowotnej dla osób z macicą byłoby rozwiązaniem dla tego problemu, żeby osoba mogła swobodnie o tym zadecydować i uzyskać opiekę medyczną w najbliższym dla niej miejscu.
"Szpitale muszą informować o placówkach..." powinno być na drugim miejscu, po zabezpieczeniu swobodnego dostępu do opieki medycznej. Poza tym pozbądźmy się klauzuli sumienia, to szczególnie ważne w specjalizacji z ginekologii!
Deleted account Thu 24 Dec 2020 1:06PM
Klauzule sumienia to głupota, jeśli ktoś godzi się na wybranie takiego, a takiego zawodu, powinien schować swoje sumienie dla siebie, według mnie klauzule sumienia powinny być zakazane. Idąc tym tropem, zrobią klauzule sumienia dla kucharzy, sprzątaczek, sprzedawców itp.
izabela orbach Fri 25 Dec 2020 7:16PM
O ile mi wiadomo, już jest taki obowiazek... i średnio działa... a może jakiś ogolnodostępny oficjalny spis?... broszury, strona internetowa i telefoniczna informacja...
Deleted account Sat 26 Dec 2020 11:25AM
Jak najbardziej, tylko jest jeden problem, gdzie taką informację dystrybuować? Wielu ludzi nie korzysta z Facebooka (jak ja). Nie wiem, może powiadomić media, że coś takiego jest i podać na stronie OSK?
izabela orbach Sat 26 Dec 2020 1:41PM
Kiedys była telefoniczna informacja medyczna... Moze cos w tym rodzaju?
Item removed
Piotr Sun 10 Jan 2021 10:44PM
Jest to bardzo ważne, bo szpital nie powinien przykładać się do łamania prawa i pozwolić dokonać aborcji, każdej osobie, która tego potrzebuje.
Przy okazji Szanowny Ogólnopolski Strajku Kobiet nie zapominaj o tym postulacie legalnej, bezpłatnej i bezpiecznej aborcji na żądanie, bez względu na to z jakiego powodu ma dochodzić do tego zabiegu!!
Aby ten postulat był na piedestale, a nie gdzieś na piątym miejscu!!!
Aldona Thu 14 Jan 2021 10:38PM
Każdy szpital ginekologiczny finansowany z NFZ powinien gwarantować dostęp do wszystkich świadczeń, w tym aborcji. Szpital jako instytucja nie może powoływać się na klauzule sumienia. Proponuję zmianę w takim zakresie albo wskazanie, że to lekarz odmawiający powinien wskazać, gdzie pacjentką ma się udac.
Agata X · Tue 22 Dec 2020 8:20AM
Szpitale musza obowiązkowo zweryfikować sytuację w szpitalu, do którego odsyłana jest pacjentka, tak aby nie została ona odesłana po raz kolejny.