Loomio
Tue 16 Jun 2015 11:47AM

DEKA (újra)előkészítők levele

G Gépház Public Seen by 90

Kedves Barátaink!
Ezt a levelet most mindenkinek elküldjük, aki a DEKA működésével kapcsolatban érdeklődést mutatott.
Honlapunkon (http://demokratikuskerekasztal.hu/a-deka/mi-a-deka/ - 2015.02.25.) a DEKA meghatározásának befejező részeként ez olvasható: “A DEKA szervezet. Közéleti társaság, melynek jogi formája Egyesület. A szervezet fokozatosan épül, igazodva a változó helyzetekhez és igényekhez. Egyelőre az elengedhetetlen szervezői-vezetői feladatokat a Kezdeményezők és általuk felkért tanácsadók és szakértők látják el. A DEKA megszilárdulásával esedékessé vált a formális szervezetté (egyesület, szövetséggé) alakulás. A folyamat elég bonyolult és hosszadalmas. Az egyes részleteket (formális szervezet típusa, alapszabálya, neve, stb.) a DEKA jelenlegi fórumai megvitatják, a döntést igénylő esetekben szavaznak. A formális szervezet létrejöttével kerül sor a különböző funkciókat betöltők (vezetők, felügyelő bizottság tagjai, stb.) megválasztására.” (Kiemelés nem az eredetiben)
Miután a DEKA alapítói február 27-én a tervező, szervező, irányító, végrehajtó és kommunikációs szerepüket befejezettnek nyilvánították, és a március 1-jei ülésen ezt be is jelentették, továbbá némelyikünkben súlyos aggályok merültek fel a március 22-én megtartott összejövetel tartalmát és lefolyását illetően, a csaknem mindenki által igényelt hatékonyabb működési és döntéshozatali struktúra előkészítésére és plenáris ülésen történő elfogadására javaslatot teszünk .
Tudjuk, hogy volt olyan plenáris ülés, amely valóban kissé kaotikusra sikeredett. Ennek véleményünk szerint az lehetett az oka, hogy nem szerveztük meg saját magunkat, nem alakítottunk ki egy demokratikus, de szabályozott munkarendet, és az ülések nem kellő előkészítettsége is közrejátszott ebben. Ezért is fogadtuk el a negyedik plenáris ülésen azt a határozatot, hogy szülessen meg a DEKA egészét magába foglaló szervezeti és működési szabályzat.
A március 22-i találkozásunk végén (ez szöveg Csillag Ádámnak az ülésről készített videóján https://www.youtube.com/watch?v=bZuR-sqXrEg 2 óra 4 perctől hallgatható meg) Magyar György azt mondta, hogy “A DEKA az külön életet él a tekintetben, ha találkozni kívánnak egymással, de mint egyesület csak a bejegyzés után lesz értelme valamit tenni.”
A DEKA momentán tetszhalott állapotban van. Az utóbbi két hónap sokat rontott az esélyein. Ezért - utolsó lehetőségként - összehívjuk
június 28-án 9.30 órára a
DEKA következő plenáris ülését.
A helyszín a Wessely János Lelkészképző Főiskola
1086 Budapest, Dankó utca 11.

Mi, alulírottak, több megbeszélés és hosszas egyeztetés után a DEKA jövőjét illetően három lehetséges megoldást láttunk, és ezek megvitatását ajánljuk:
I. Mondjuk ki a DEKA megszűnését. Az eddig megteremtett értékeket elismerve vegyünk búcsút ettől a sok jó szándék ellenére rossz útra futott kezdeményezéstől, és mindenki folytassa a munkáját egy demokratikus Magyarországért úgy, ahogy az összes résztvevő eddig is tette.
A DEKA eddig megtartott négy plenáris ülésén világossá vált az, hogy a résztvevők nem jutottak egyetértésre a mozgalom céljait és működését illetően. A DEKA kezdeményezői közül mára egyedül Ferge Zsuzsa maradt. Hasadás keletkezett legalább abban, hogy egyes résztvevők politikai ambíciókkal jelentkeztek, és a DEKA fórumban olyan kerekasztalt látnak, amely köré gyűjthetők a jelenlegi parlamenti,- parlamenten kívüli ellenzéki pártok és politikai mozgalmak. Olyanok is akadtak, akik a párttá szerveződést szorgalmazták.

Mások a DEKA lehetséges szerepét abban látják, hogy a demokratikus gyakorlatot minél szélesebb körben lehessen terjeszteni a civil társadalom közegében. A különbözőségből adódóan az első csoport gyors megoldásokban, a második a hosszú távú közösségépítésben érdekelt.

Mára világossá vált, hogy a DEKA kétféle szerepfelfogása egymással nem egyeztethető össze, a különböző célkitűzések miatt nem képzelhető el a tartós együttműködésük.
II. Folytassuk a DEKA munkáját, de megújult szervezeti keretek között és működési móddal, vállalva viszont a DEKA kidolgozott alapértékeit és folytatva eddigi munkacsoportjainak munkáját. Először is egy budapesti DEKA-csoport alakuljon meg, abban a reményben, hogy magjává válhat egy tényleg országos DEKA- hálózatnak. Erre készült konkrét szervezeti javaslat: a Loomion mellékeljük, pozitív döntés esetén a részletek megvitatását ajánljuk.
III. Alakuljon egy új szervezet, amely a DEKA romjai alól kimenti az eddigi értékeket, de nem áll a folytonosság alapján és nem kísérli meg az egész elképzelt konstrukciót továbbvinni. Alapelveit tekintve átvenné a DEKA alapértékeit, céljai között kiemelten szerepelne a részvételi demokrácia lehetőségének és gyakorlatának terjesztése. Azokon a területeken tevékenykedne, amelyeken eddig is eredményes munka folyt, és konkrét esély látszik a fejlesztésre. Ezek:
1. Programalkotó tevékenység, illetve a különböző műhelyekben már megszületett programok, javaslatok szembesítése egymással és megismertetése a szélesebb közvéleménnyel, két területen:
a./ Alkotmányos kérdések, egy új köztársaság berendezkedése, alapintézményei
b./ Oktatás (köz-és felsőoktatás)
2. Szociális tevékenység, a legszegényebbek segítése új módon, a jó gyakorlatok terjesztése.

Annak érdekében, hogy a várható létszámról tájékozottak legyünk, kérjük, az alábbi e-mail címen jelezzetek vissza. Ez egyúttal regisztráció, de a helyszínen is lehetőség van a regisztrációra - 9 órától.
Csak akkor van értelme ennek a lezáró vagy folytató plenárisnak, ha június 25-én 16.00 óráig legalább 30 fő visszajelzi részvételi szándékát, egyébként a találkozót fölösleges megrendezni, és erről a címzetteket június 26-án 12.00 óráig értesítjük.
e-mail-cím: [email protected]
Üdvözlettel az előkészítők nevében:
Fábry Béla, Komjáthy Anna, Ligeti György, Máté András, Molnár Lajos, Nagy Emilia és Tamássy Györgyi

A meghívó levél pdf formátumban, továbbá a levél mellékletei: szervezet előkészítő javasat és az ülések házszabály javaslata

AV

Andras Victor Tue 16 Jun 2015 12:54PM

1) A jún. 28.-i plen. ülésen sajnos nem tudok részt venni.
2) Személy szerint szeretném, ha (legalábbis) az 1/b téma (oktatás) valamilyen szerveződési formában folytatódna.
3) A III. változatot látom leginkább reálisnak, de úgy, hogy a DEKA tagjai vállaljanak benne szerepet.

G

Gépház Tue 16 Jun 2015 10:42PM

Ildiko Lendvai

Kedves (újra)előkészítők!

Köszönöm a meghívást, ott leszek 28-án.
Nagyra értékelem, hogy nem hagyjátok a dolgot szó nélkül semmibe veszni. Változatlanul a II.számú változatra szavaznék, egyelőre egy budapesti DEKA-kör működtetésével, de azt is tudom, hogy ehhez kell néhány szervező, aki vállalja az ehhez szükséges munkát. Remélem, Ti vagy mások vállalkoztok erre.
Úgy érzem, a megszűnés kimondása nem egyszerűen a saját “gyászmunkánkat” végzi el, nem csak ránk van hatással, hanem erősíti azt a társadalmi benyomást, hogy minden demokratikus szerveződés kudarcra van ítélve. Éppen ez a mindenre legyintő apátia a közéletünk legnagyobb baja. Mivel egy új szervezet alapítása szintén a DEKA megszűnésének kimondásával kezdődik, ezt ugyanebből az okból ellenzem. De nyilván épp ezekről a kérdésekről fogunk majd 28-án beszélgetni.
Üdvözlettel: Lendvai Ildikó

D

Depo 2011 Wed 17 Jun 2015 11:19AM

Kedves Előkészítők!

Mivel leveletekből számomra egyértelmű a megszólítás, (ha van is aki leveletek egyes sorait inkább sírásóknak tulajdonítaná):

  • Ha módomban áll föltétlenül ott leszek
  • Ha tudok segíteni (előkészületek, regisztráció, távozás után a terem kitakarítása, vitavezetés, bármi) jelezzétek
  • Addig is: ERŐS IDEGZETŰEKNEK, leveleteket kicsit szétcincáltam, összefirkáltam. Kérem, ne vegyétek rossz néven. (Csatoltam)

Üdv: Gábor

JD

János DÁVID Thu 18 Jun 2015 5:53AM

Részletek, megfogalmazások finomságainak kritikai elemzését mellőzve a folytatás mellett vagyok. Csak emlékeztetlek benneteket, hogy annak idején már beszélgettünk a DEKA funkcióiról, Én amellett voltam, hogy legyen: Műhely, ahol a szakmai tevékenység folyik és Mozgalom, amely terjeszti a kidolgozott értékeket, megoldásokat, partnerséget kínál -a hasonló értékek alapján állóknak, tehát befogad, ill. partnernek ajánlkozik más - érték-azonos, érték-közeli szerveződéseknek.

Magam, nem biztos, hogy 28-án el tudok menni, de remélem, hogy pozitív eredményre juttok.

Dávid János

G

Gépház Fri 19 Jun 2015 8:37AM

Máté András javaslata

Javaslat új szerveződés létrehozására a DEKA résztvevőire támaszkodva

A DEKA kezdeményezőinek az az ambíciója, hogy a DEKA váljon az összes (vagy a baloldali) demokratikus erők valamiféle közvetítő, integráló fórumává, illuzórikusnak bizonyult. Viszont a kezdeményezésre összegyűlt sok olyan ember, aki tenni szeretne azért, hogy újra legyen demokratikus Magyarország, és érdeklődést mutatott néhány olyan szerveződés is, amely már elért valamit a maga területén és keresi a kapcsolat lehetőségét, kereteit más szervezetekkel. A demokratikus mozgalmak, szerveződések integrálására viszont beindult az utóbbi időben több olyan szervezet is, amely ebben a feladatban már jutott valamire. Mindenekelőtt a Humán Platformra és a DEMOSZra gondolok. A HP kiépített egy olyan működési rendet és megalkotott egy olyan stratégiát, amely képes a humán (oktatási, szociális, művelődési) területen működő szervezetek szervezési, anyagi és elméleti támogatására anélkül, hogy ezek identitását veszélyeztetné. A DEMOSZ jelenleg az egyetlen olyan szerveződés, amely nem záródik be Budapestre, sőt, a résztvevői többségükben vidéki aktivistacsoportok. Mind a kettővel elég egyszerűen lehetne kiépíteni együttműködést, ha a DEKA eddigi résztvevői azokra a területekre koncentrálnák az aktivitásukat, amelyeken az elmúlt hónapokban mutatkozott aktivitás és némi siker is. Magam részéről három ilyen területet látok:

  1. Oktatáspolitikai együttműködés a meglévő szervezetek, hálózatok között, két szinten:
    a. közös akciók, illetve szolidaris alapú együttműködés egymás akcióival,
    b. stratégiaalkotás, egy majdani demokratikus oktatáspolitika elemeinek kidolgozása.
    Ilyen együttműködés az oktatásügyben működő hálózatok között már létezik, de egy DEKA-utód ennek szervezeti keretet tudna adni, és lehetőséget nyújtana a hálózatok munkájában részt nem vevő szakértők és aktivisták bevonására. Természetesen a meglevő, és a hálózatokon belül általánosan támogatott együttműködés ilyen keretek közé terelése a hálózatok tagságának egyetértésétől függ, de lehet olyan ajánlatot tenni, amit jó eséllyel elfogadnának. A DEKA tanszabadság-munkacsoportja már ilyen szellemben működött.

  2. Alkotmányjogi, alkotmánypolitikai kérdések, azaz milyenek legyenek egy új, demokratikus köztársaság keretei?
    Ezen a területen a meglevő elképzelések (mindenekelőtt az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet javaslatai) megismertetése, vitára bocsátása volna a feladat. Internetes és élő fórumokat kellene szervezni – a Loomión már beindult egy ígéretes vita, de alighanem a DEKA általában vett nem túl reményteljes állapota akasztotta meg. Ha azok, akik érdeklődést mutattak a kérdéskör iránt, hajlandók lennének a társadalmi vita létrehozásába energiát is befektetni, ezzel igen jó szolgálatot tehetnének a demokratikus utat kereső közösségnek.

  3. Szociális munka, segítség és kapcsolat a legkiszolgáltatottabb helyzetben levőkkel.
    Számos jó gyakorlat létezik és az ezt folytató csoportok egy része (pl. SZOCSOMA) mutatott is szándékot az együttműködésre. Az együttműködési hajlamot pozitívan befolyásolná, ha olyan szerveződés jönne létre a DEKA helyén, amely szellemében és működési területei révén eleve távolságot tart a pártpolitikai mezőtől. A szerveződés a meglevő aktivitásokhoz két dolgot tudna hozzátenni:
    a. Elméleti hátteret, azaz a DEKÁt támogató kiváló szakemberek segítségét, tanácsát.
    b. Egymással való kapcsolatot, információ- és tapasztalatátadást.

Budapest, 2015. június 17.

Máté András
http://phil.elte.hu/mate
https://www.facebook.com/elte.logic

FS

Ferge Sándor Fri 19 Jun 2015 9:17AM

nagyon tetszenek Máté András helyzet értékelése és megállapításai és nagyon egyetértek azokkal. Egy dolgot nem értek csupán: miért szerepel a címben az "új szerveződés létrehozása"?

  1. Nem látom, hogy az általa felsorolt 3 terület bármelyikén miként lenne hatékonyabb a jelenlegi szerveződésben résztvevők (?) munkája egy új szerveződés keretei között?

  2. Ugyazt fordítva sem értem, mi a garancia arra, hogy egy új szerveződés, akár vadonat új, akár a jelenlegi szerevződésben is részt vevő tagokkal mitől lesz sikeresebb, mint a jelenlegi?

  3. Mi akadályoz meg bárkit abban, hogy a jelenlegi szerveződés keretei között jobban, hatékonyabban, eredményesebben tevékenykedjen? Mondjuk legalább annyira, mint ahogy egy új szerveződés keretei között tenné?

Nem állítom, hogy én jól látom a helyzetet, sem azt, hogy a fenti kérdésekre tudom a válaszokat. Azt sem, hogy a fenti kérdésekre nincs valódi válasz. Azt viszont komolyan gondolom, hogy ha a fenti kérdésekre nem tudunk jó (valódi) válaszokat adni, akkor "valami más" probléma van.

D

Depo 2011 Fri 19 Jun 2015 8:18PM

Máté András javaslatait mindenben támogatásra érdemesnek tartom.
Részletesebben, és immár talán rossz szokásomként, a javaslatokat kicsit szétcincáltam, összefirkáltam. Kérem, ne vegyétek rossz néven. ERŐS IDEGZETŰEKNEK (Csatoltam).

MA

Máté András Mon 22 Jun 2015 3:29PM

Kedves "DEPO2011"!
A lefektetett vitapozíciódból két dolog az, ami lényegbevágóan hiányzik.
1. Egy személynév, aláírás. Ez egy olyan fórum, amelyben névvel, identitással szokás rész venni. Magam is ezt teszem, mások is. Ha ezt pótlod, mondom a másodikat.

MA

Máté András Mon 22 Jun 2015 3:41PM

Kedves Ferge Sándor!
Én a DEKÁnak már az elnevezését is mértéktelen és megalapozatlan túlvállalásnak tartom, és azon agyalok, hogy abból az energiából, ami itt összejött, mit lehetne kihozni (ami persze már eleve lényegesen kevesebb, mint az eredeti elképzelés lett volna). Ráadásul úgy látom, a DEKA nem is lett igazán jó márkanév. Harmadsorban nem tudom, hogy a szerencsétlen KARD-sztorinak lesz-e folytatása, de ha lesz, akkor a szerintem helyes irányvételt megkönnyíti, ha azt mondjuk, hogy mi nem a DEKA vagyunk. De mindezt nem tartom elvi kérdésnek. Ha a DEKÁban összejött közösségből azok, akik tényleg szeretnének valamit csinálni, szívesebben teszik ezt DEKA cégér alatt, legyen úgy. A javaslatom leényege nem ez, hanem az, hogy mit tehetnénk olyat, amire képesek is vagyunk és haszna is lenne.

DPI

dr Polgár Iván Tue 23 Jun 2015 9:18AM

@Máté András és a többiek!
Nem lehetne 3, max 5 pontot (vagy kérdést) ma megfogalmazni és ide feltenni, mint a vasárnapi megbeszélés témái, de mint pontos, szoros napirendet, mégpedig fontossági sorrendben, hogy ha nem jut idő mindre akkor a legfontosabbat (fontosabbakat) tárgyaljuk meg.

Load More