Loomio

Temat: POMOC W OTRZYMYWANIU ALIMENTÓW. Objęcie wszystkich rodzin samodzielnych rodziców pomocą z Funduszu Alimentacyjnego

O oskmp Public Seen by 327

Ponad milion dzieci w Polsce nie otrzymuje alimentów zasądzonych prawomocnymi postanowieniami Sądu. Tylko około ⅕ objęta jest wsparciem ze strony Państwa poprzez wypłacanie maksymalnie 500 zł z Funduszu alimentacyjnego. Pozostałe dzieci tego wsparcia nie otrzymują. Powodem jest przekroczenie kryterium dochodowego, które w bieżącym okresie rozliczeniowym wynosi 900 zł na osobę w rodzinie. 


Rozwiązanie:Natychmiastowe objęcie wszystkich rodzin samodzielnych rodziców pomocą z Funduszu Alimentacyjnego, szczególnie teraz, w czasie pandemii. Wprowadzenie do tarczy antykryzysowej w związku z Covid 19 powszechnego wsparcia dla rodzin samodzielnych rodziców uprawnionych do alimentów na rzecz dzieci.


Poniżej możesz:

  • ocenić tę propozycję rozwiązania (odpowiadając na pytanie w ankiecie),

  • skomentować tę propozycję rozwiązania lub zaproponować własne rozwiązanie w tym obszarze(korzystając z opcji "Komentarz").

AS

Ania Skowronek Thu 31 Dec 2020 7:17AM

Raczej źle

Też uważam, że należy raczej urealnić wysokość progu dochodowego. Nie wiem też, czy cena na przykład wynajmu mieszkania obniża wysokość dochodu? Czy pozostaje bez związku z progiem? Koszt życia rodzica z dzieckiem/dziećmi w mieście bardzo zależy od posiadania mieszkania.

P

Piotr Sun 10 Jan 2021 10:47PM

Raczej dobrze

Jak najbardziej się alimenty należą

EM

Ewa Maria Mon 11 Jan 2021 6:14AM

Zdecydowanie dobrze

Za dziecko odpowiedzialność ponoszą rodzice, jeżeli nie płaci któraś że stron to Fundusz jest jak najbardziej potrzebny by pomóc. To pomoc i dziecku!

KK

Kruszek KW Tue 22 Dec 2020 2:27PM

Obejmowanie wszystkich rodzin FA nie koniecznie ma sens. Należy w pierwszej kolejności przeprowadzić społeczne konsultacje w tej sprawie, aby zainteresowani mogli się wypowiedzieć . Takie działanie zbierze wiele informacji na temat problemów z FA i potencjalnych akceptowalnych rozwiązań.

WB

wziątek bogdan Tue 22 Dec 2020 9:09PM

Samotni rodzice zwlasza z jednym dzieckiem nie kwalifikują się najczesciej ani na fundusz alimentacyjny ani na 500+ jak moja była partnerka o 50 zloty dochod wyzszy niz prog. Wszystkie dzieci powinny miec zagwarantowane swiadczenia minimalne z funduszu bez wzgledu na dochody rodzicow

MM

Monika Maraszek Wed 23 Dec 2020 7:47AM

FA nie może należeć się z automatu, bo skala wykorzystujących to "samotnych " rodziców będzie ogromna. Należałoby poprawić ściągalność alimentów, oraz podwyższyć próg dochodów uprawniających do otrzymania pomocy z FA.

J

Jan53 Fri 25 Dec 2020 8:08PM

Szanowni Państwo, sprawa jest skomplikowana. Ale skoro rządzący z powodów wyborczych (zwiększenie elektoratu wyborczego) zdecydowali się na program 500+, to dlaczego nie może pomóc tym najbardzej potrzebującym. Przecież o wypłatę świadczenia 500+ trzeba złożyć wniosek. Zatem i w tym wypadku potrzebny byłby wniosek o wypłatę takiego tymczasowego świadczenia alimentacyjnego za ojca, który zaprzestał płacenia alimentów. Rację ma Pan-i „Melike”, w tym że próg dochodowy powinien być podwyższony i to znacznie lub zniesiony. Zapewniam, że dla wielu samotnych matek samo złożenie wniosku jest ogromnym wysiłkiem , którym trzeba pokonać swoją godność (jest to dość upokarzające dla dumnych matek). Niestety kochanym synom („alimenciarzom”) pomagają zazwyczaj ich rodzice czyli dziadkowie i stąd egzekucja wypada bezskutecznie. Ktoś z komentujących podał argument poprawy skuteczności egzekucji alimentów. Do 2002 roku komornicy nie mogli składać wniosków do ZUS i KRUS z zapytaniami o źródła dochodów dłużników. Kiedy w 2002 roku otrzymali taką możliwość , wówczas komornicy zasypali ZUS ogromną ilością takich zapytań. I po kilku miesiącach Minister Pracy przeprowadził nowelizację ustawy o ZUS i w wyniku tej nowelizacji uzyskał możliwość obciążania kosztami takich zapytań ... „komorników sądowych” i skończyła się skuteczność w zakresie legalnej pracy dłużników alimentacyjnych. A wystarczyło takimi kosztami obciążać dłużnika i zobowiązać komornika do przekazania takich opłat w razie skutecznej egzekucji.

Egzekucję warto prowadzić w interesie ... osoby alimentowanej. W 1985 roku miałem do czynienia z przypadkiem bezskutecznej egzekucji wobec dłużnika alimentacyjnego przez cały okres życia dziecka jako osoby alimentowanej. Ojciec, nałogowy alkoholik, nie utrzymywał kontaktów z dzieckiem. Alimenty przestał płacić w wieku pełnoletności syna. Ale kiedy ojciec chłopca zachorował już po uzyskaniu pełnoletności , został umieszczony w ośrodku pomocy społecznej i wystąpił z pomocą ośrodka o alimenty od pełnoletniego syna. Proszę o tym pamiętać.

N

Norbert Mon 28 Dec 2020 10:21PM

Dzisiejszy świat nie wygląda już tak samo jak lata temu. Zgodnie ze statystykami prowadzonymi przez Prof. Alniewieckiego z roku na rok co raz więcej kobiet przeżywa dramat związany z brakującymi funduszami alimentacyjnymi, które są związanie nie tylko z utrzymywaniem dzieci.

Zgodnie z powyższymi statystykami przez czas pandemii wzrosła liczba rozstań. Kobiety często padają ofiarą mężczyzn, którzy swoimi obietnicami stałego dopływu gotówki wpędzają kobiety w spiralę zmiejszenia wartości na rynku pracy. Kobiety decydują się na zmniejszoną aktywność zarobkową, a po kilku miesiącach z dużą luką w cv stają się nieatrakcyjne na rynku pracy. Nie mogąc znaleźć pracy kobiety znów pakują się w krótotrchwały związek, a spirala się nakręca.

Dlatego każda relacja powinna obligować mężczyzn do wpłaty pewnej zaliczki na fundusz alimentacyjny w razie gdyby okazało się, że dana kobieta padła ofiarą wykorzystania. Dzięki temu kobiety, które nie tylko są matkami, będą miały zapewnione finansowanie alimentacyjne.

P

Piotr Sun 10 Jan 2021 10:50PM

Wydaje mi się, że płacenie alimentów powinno być uzależnione od zarobków osoby, która ma je wypłacić.