Temat: PRECZ Z PSEUDO-WYROKIEM TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO JULII PRZYŁĘBSKIEJ. Wszczęcie przez Komisję Europejską sprawy o bezprawne zniszczenie TK
Komunikat z dnia 22 października 2020 r. wydany przez tzw. Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej (TK JP) stwierdził niekonstytucyjność art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o planowaniu rodziny, co w praktyce oznacza prawie całkowity zakaz aborcji w Polsce.
Należy jednak pamiętać, że to nie jest wyrok, bo został wydany przez osoby niebędące sędziami. To quasi - orzeczenie stoi w sprzeczności z międzynarodowymi i regionalnymi zobowiązaniami Polski. Prowadzi do naruszeń praw kobiet i dziewcząt do zdrowia, życia, wolności od tortur i innego okrutnego, nieludzkiego i poniżającego traktowania lub karania. Narusza prawa do niedyskryminacji, prawa do równości, prywatności, poszanowania życia rodzinnego i informacji.
Rozwiązanie:Wszczęcie przez Komisję Europejską sprawy o bezprawne zniszczenie Trybunału Konstytucyjnego.
Można zakwestionować każdą praktykę stosowaną przez Polskę, jeśli jest ona sprzeczna z przepisami Unii Europejskiej. W tym przypadku Polska naruszyła m.in. art. 47 Karty Praw Podstawowych UE, czyli prawo do skutecznego środka prawnego i dostępu do bezstronnego sądu (jak wiadomo, pseudoTK nie jest sądem, bo zasiadają w nim tzw. sędziowie-dublerzy).
Poniżej możesz:
ocenić tę propozycję rozwiązania(odpowiedz na pytanie w ankiecie)
skomentować tę propozycję rozwiązania lub zaproponować własne rozwiązanie w tym obszarze(użyj opcji "Komentarz")
Marta Tue 12 Jan 2021 12:41PM
Pomysł grubszego kalibru i nierealistyczny. Komisja Europejska nie zajmie się polskim TK na wniosek obywateli, nie? Jako obywatel/ka można skarżyć się do Eur. Trybunału Praw Człowieka. Chyba że zmobilizujemy polityków jakimś ogromnym wpływowy lobby i kampaniami
Piotr · Tue 12 Jan 2021 12:45PM
Sąd musi być niezawisły i niezależny od polityków, aby wyroki były jak najbardziej sprawiedliwe.