Temat: RÓWNY DOSTĘP DO EDUKACJI ZDALNEJ: Wsparcie dydaktyki w nauczaniu zdalnym

W wyniku przejścia na naukę zdalną, podobnie jak wiosną, część uczennic i uczniów ma utrudniony dostęp do edukacji lub została wykluczona z systemu.
Dzieci z defaworyzowanych środowisk nie mają dostępu do sprzętu i internetu, często nie mają również niezbędnego wsparcia w domu, które pozwoliłoby im na korzystanie w pełni z nauki zdalnej. Są także dzieci, które w okresie zdalnej nauki nie nawiązują kontaktu ze szkołą i nie wiadomo co się z nimi dzieje.
Rząd przez pół roku nie zrobił nic, aby rozwiązać problemy związane ze zdalną edukacją, które były znane już w kwietniu.
Władze nie wypełniają obowiązku, który nakłada na nie Konstytucja.
Art. 70 Konstytucji RP Władze publiczne zapewniają obywatelom powszechny i równy dostęp do wykształcenia. W tym celu tworzą i wspierają systemy indywidualnej pomocy finansowej i organizacyjnej dla uczniów i studentów.
Rozwiązanie:
Zobowiązanie Ośrodka Rozwoju Edukacji do pilnego opracowania i zaoferowania bezpłatnych szkoleń w zakresie dydaktyk w nauczaniu zdalnym.
Poniżej możesz:
ocenić tę propozycję rozwiązania (odpowiadając na pytanie w ankiecie),
skomentować tę propozycję rozwiązania lub zaproponować własne rozwiązanie w tym obszarze (korzystając z opcji "Komentarz")
Anna Juniewicz Tue 22 Dec 2020 10:37PM
Wspieram pomysł (o ile dobrze go zrozumiałam:) szkoleń dla nauczycieli - nikt ich nie uczył metodyki nauczania zdalnego, nie wiedzą, na co zwracać uwagę, w większości nie mieli doświadczenia w tym obszarze ani dostępu do dobrych praktyk. Kolejny temat to poziom zarządzania nauczaniem zdalnym w szkole - jak zapobiegać wspomnianego w komentarzu Anki bałaganowi w narzędziach. To wszystko oczywiście równolegle do poruszonych tu problemów narzędzi (dofinansowanie infrastruktury!), nie zamiast nich - tak żeby uniknąć przerzucania na nauczycieli całej odpowiedzialności za jakość edukacji zdalnej, a po prostu ich wesprzeć.
Dorota Łoboda Wed 30 Dec 2020 2:42PM
Tak, chodzi o wsparcie nauczycieli. Część z nich została rzucona na głęboką wodę. Jedną rzeczą jest wyposażenie w sprzęt i dostęp do narzędzi niezbędnych w zdalnym nauczaniu, a drugą - szkolenie jak z tego efektywnie korzystać.

Norbert Sun 3 Jan 2021 11:26AM
Popieram panią Annę, która jest szanowaną osobą i ekspertem jeżeli o sprawy e-learningu. Myślę, że warto by było poprzeć kandytaturę pani Anny na planowe ministerstwo do spraw e-learningu. Jest to jedna z niewielu osób, która jest ekspertem w naszym gronie.
Nie możemy pozwolić na to aby nauczyciele, uczniowie i rodzice sami sobie decydowali jakich narzędzi używają. Idąc taką drogą spotkamy się z tym, że jedni uczniowie dostają dużo lepszą edukację niż inni. Dlatego moim zdaniem pani Anna powinna stanąć na stanowisku centralnego zarządcy przeprowadzania e-learningu na terytorium Polski zarówno w szkołach publicznych jak i innych zajęciach takich jak korepetycje. Dzięki temu każdy uczeń będzie musiał używać narzędzi przygotowanych przez naszą ekspertkę.
Anna Juniewicz Sat 9 Jan 2021 9:14AM
Dziękuję za uznanie dla mojego eksperctwa, rzeczywiście zajmuję się zawodowo edukacją zdalną. Nie wiem, czy jestem "szanowaną osobą", ale jeśli tak, to super ;-) Oczywiście chętnie wesprę swoim doświadczeniem inicjatywy w zakresie zdalnej edukacji - w zakresie, na jaki pozwolą mi inne obowiązki.
Małgorzata Stexycka Wed 23 Dec 2020 7:12AM
Właśnie - w propozycjach są szczegóły rozwiązań, nie ma natomiast poziomu zarządczej. Nasza szkoła rejonowa dopiero teraz (dziecko 9 lat!) zorientowałam się, że nie ma dziecka na liście :D
Problem jest jednak szerszy - nikt w systemie edukacji nie ma odpowiedzialnisci za stan psychiczny dzieci. Nie słyszałam o żadnych sprawach sądowych dotyczących zaniedbań wychowawczych szkoły- a tym jest przecież brak kontaktu w przypadku, kiedy uczeń "znika", czy po prostu nie radzi sobie. Póki nie będzie tej odpowiedzialności, żadne rozwiązania i szkolenia nie zadzialaą systemowi.
Agnieszka Mierzewska Thu 24 Dec 2020 10:00AM
Bardzo ważny głos. Myślę, że to o czym piszesz powinno być uwzględnione jako osobny problem z osobnym rozwiązaniem.
Dorota Łoboda Wed 30 Dec 2020 2:40PM
Dlatego w naszych rozwiązaniach na już poruszamy również konieczność wsparcia psychologicznego dla uczennic i uczniów oraz reagowania na sytuację, w której dziecko znika z systemu
Maria Mon 11 Jan 2021 1:10PM
Pytanie, jakie działania zostaną podjęte, jeśli Ośrodek Rozwoju Edukacji nie wypełni tego zobowiązania. A jeśli je wypełni, to moim zdaniem przyda się wtedy propagowanie (na przykład za pomocą ulotek) opracowanej przez Ośrodek oferty - bo samo istnienie oferty to za mało, trzeba przekonywać do skorzystania z niej.

Norbert Mon 11 Jan 2021 8:06PM
Pani Anna Juniewicz się już za to wzięła o ile mi wiadomo, więc wszystko jest w dobrych rękach.
Anka Nadobna · Sun 3 Jan 2021 8:03AM
Szkoła wysyła tylko zadania, rodzic ma się martwić jak dziecko to zrobi. W różnych programach komputerowych. Mieli dwa miesiące na przygotowanie dzieci do tego. Niestety, na informatyce grali i oglądali filmiki :( Najbardziej przykro, że nie można dodzwonić się do dyrektora i nauczyciela, a na maile nie odpisują. A potem piszą zażalenie do MOPS, że matka nie pomaga dziecku.