Loomio

Temat: PRAWIDŁOWA IMPLEMENTACJA ZAPISÓW KONWENCJI STAMBULSKIEJ. Wsparcie wyboru na nowego RPO

O oskmp Public Seen by 352

W kwestii ochrony ofiar przemocy polskie prawo jest wciąż bardzo ułomne. Polska ustawa o przeciwdziałaniu przemocy nie uwzględnia przemocy ekonomicznej w taki sposób, by można było ją traktować jako osobną formę przemocy i w związku z tym ścigać. Nie mamy też ochrony świadków przemocy, szczególnie dzieci. Nie mamy ochrony przed byłymi partnerami i mężami. O tym wszystkim, czego nam brakuje, mówi Konwencja, dlatego tak ważna jest jej prawidłowa implementacja zapisów konwencji.


Rozwiązanie:Wsparcie wyboru na nowego RPO osoby, która będzie deklarowała działania na rzecz wprowadzenia zapisów konwencji.


Poniżej możesz:

  • ocenić tę propozycję rozwiązania (odpowiadając na pytanie w ankiecie),

  • skomentować tę propozycję rozwiązania lub zaproponować własne rozwiązanie w tym obszarze(korzystając z opcji "Komentarz").

AW

Anna Winter Tue 22 Dec 2020 1:02PM

W jaki sposób można wesprzeć taki wybór? Tak konkretnie. Jakie są możliwości?

DU

Deleted account Sat 26 Dec 2020 11:42AM

Według mnie to musi być osoba bez związków z polityką, bez żadnych kontrowersyjnych wypowiedzi.

K

Krzyma Sun 27 Dec 2020 8:49AM

Będzie bardzo trudno, aby kandydat pozapartyjny uzyskał legitymację do sprawowania urzędu od parlamentarzystów. W tej chwili jest pat na wybór nowego RPO.

DU

Deleted account Tue 29 Dec 2020 11:57AM

Czytałam, że PISowski kandydat na RPO miał jakieś wypowiedzi homofobiczne.

A

Agnes Fri 1 Jan 2021 10:03PM

Równie palącym problemem jak konwencja stambulska jest powszechny dostęp do testów na ojcostwo. Według danych z Eurostat około 8% dzieci jest wychowywanych przez mężczyznę który nie jest ich ojcem. Nie możemy stawiać dzieci przed zagrożeniem rozbicia rodziny przez test DNA. Takie testy powinny być ściśle kontrolowane przez państwo i wykonywane tylko w absolutnej konieczności na wniosek sądu

M

Maria Sun 10 Jan 2021 8:22PM

Dodam, że wśród części społeczeństwa Konwencja Stambulska budzi opór lub w najlepszym razie wątpliwości ze względu na pewne sformułowania, które zawiera.

Zapoznawszy się z Konwencją, potwierdzam, że można się do niektórych fragmentów "przyczepić". Przykład: punkt 2 - "Strony zachęca się do stosowania niniejszej konwencji do wszystkich ofiar przemocy domowej.". "Zachęca się"... a więc jeśli ofiarą przemocy (niekoniecznie domowej) padnie mężczyzna (na przykład starszy, chory, z niepełnosprawnością), to owszem, można będzie pomóc mu tak, jak to w Konwencji określono, ale nie trzeba tego robić, natomiast doznającej przemocy kobiecie po prostu się taka pomoc należy i udzielenie jej jest obowiązkiem.

Moim zdaniem nawet jeśli to prawda, że kobiety częściej doznają przemocy, nie jest sprawiedliwe przyznawanie którejkolwiek płci większych praw. Krzywdzące stereotypy i seksizm, dziwne oczekiwania społeczne, dotyczą także mężczyzn; tyle że, jeśli dobrze się orientuję, mało który mężczyzna zgłosi, że jest ofiarą przemocy. Bo się obawia, że zostanie wyśmiany, bo w naszej kulturze wciąż funkcjonuje stereotyp zaradnego i twardego macho.

Wzięłabym też pod uwagę fakt, że zdarzają się fałszywe oskarżenia o stosowanie przemocy.

P

Piotr Sun 10 Jan 2021 10:35PM

Konwencja Stambulska musi być (miejmy nadzieję, że jej nie wypowiedzą), a rolą RPO powinno być o ubieganie się o takie przepisy w prawie, które dają ochronę osobom skrzywdzonym.
Takim RPO jeśli nim zostanie będzie Zuzanna Rudzińska Bluszcz, wystarczy posłuchać co mówi.