Loomio
Wed 11 Mar 2015 7:02PM

DEKA (újra)értelmezés - vitaanyag

FZ Ferge Zsuzsa Public Seen by 101

Számos kérdés merül fel a DEKA „hogyan tovább”-járól. Az alábbiakban egy olyan – egészen rövidre fogott – elképzelést írok le, amely egységbe foglalná az eddig többé-kevésbé elfogadott elemeket, és élesen vetne fel nyitott kérdéseket. Ez a kezdeményezés vitaanyag.

  • Lehet-e, hogy feladjuk a közvetlen politizálás, a gyors pártosodás korábban felmerült gondolatát? Természetesen minden, amit teszünk, politika, de nem a mai pártpolitikai mezőben.

  • Lehet-e egyértelművé tennünk, hogy fő célunk a részvételi demokrácia terjesztése, és hogy segítjük az ezt az ügyet szolgáló kis, helyi közösségek létrejöttét, működését? A DEKA beszélgetések indulhatnának bárhol (baráti körben, meglévő közéleti klubban), aztán – ha akarnak – átalakulnak önálló körré. Ezek a körök informális hálózatba szerveződnének.

  • Minden kis kör vagy közösség maga határozza meg működésének módját, tartalmát, a helyi ügyekhez való viszonyát. A Hálózat csak felajánlaná, hogy kidolgozza és megosztja olyan ügyek szakmai-szellemi hátterét, amikről tényleg tudni kellene mindenkinek. Minden egységet be kell vonni a közös vitákba. Az Egyesület legsürgősebb feladata, hogy megkeresse, megtalálja, felkeresse a vidéken érdeklődőket, folyamatos kapcsolatot teremtsen vvagy egyes köreielük.

  • A helyi körülményektől függ, hogy a helyi társadalom milyen szervezetei fognak össze a politikai változás érdekében. Helyi választások idején például különösen fontos lehet olyan együttműködéseket, akciókat, eseményeket szervezni, amelyek (helyi vagy általános) kormányváltási alternatívához mutathatnak utat.

  • A mozgalomban eddig résztvevők javaslatára alakulóban van egy egyesület, ami jogi személy, forrásokat teremt, szervez és koordinál. Az Egyesület megalapítását és vezetését Magyar György elvállalta. Az Egyesület saját (kötelezően elkészítendő) Alapszabálya szerint működik. Ebben az egyesület céljára és tevékenységére vonatkozó részletek tartalmazzák, hogy mit jelent az Egyesület Hálózatot képviselő, információ terjesztő és koordinációs szerepe, milyen döntéshozatali mechanizmusa van, milyen mértékű konszenzussal működik, hogyan biztosítja ügyeinek transzparenciáját és nyilvánosságát.

  • A szellemi előkészítő munkát egy vagy több műhely végevagy egyes köreizné az egész DEKA- közösség részvételével. A műhelyekben kutatók, szakértők, és érdeklődő laikusok dolgoznának. Munkájuk tartalma közpolitikai minimumok kidolgozásától égető napi kérdések feldolgozásig, ezzel kapcsolatos állásfoglalások kidolgozásáig terjedhet. A Műhelyen belül egy kiemelkedő szakértőkből álló, mindenki által ismert csoport segítene annak meghatározásában, hogy milyen kérdések kerüljenek DEKA- témaként középpontba. A Műhely saját munkáját szabályozza. A munka átláthatóságát az biztosítja, hogy a vitaanyagokat több körben minden egységgel véleményezteti. A Műhely a folyamat végén a Hálózat minden egységének bevonásával megszavaztat egy döntést. Ezt az Egyesületnek adja át, amely azt terjeszti, eljuttatja „rendeltetési helyére”.

  • A Műhelyből kikerülő anyagokat mindenki számára érthetővé kell tenni, „le kell fordítani” úgy, hogy a vitákba mindenki be tudjon kapcsolódni. Ehhez adott esetben újságírók- írók-szerkesztők kellenek.

  • Hogy a Hálózat egésze mennyire aktivista, mennyire kezdeményez vagy támogat politikai akciókat, az megbeszélendő kérdés. Az egyes csoportok és körök illetve azok tagjai e tekinteten szabad belátásuk szerint cselekszenek.

  • Minden kisebb-nagyobb körrel a „Hálózat”-nak kölcsönös és partneri kapcsolata lenne. Ez kezdetben informális megegyezésekre épülne. Hogy a kapcsolatok a továbbiakban hogyan szabályozandók, ha például szavazásokban való részvételre kerül sor, ez megvitatandó kérdés. Azt is még ki kell találni, hogy a jelenleg működő, még a kezdeményezők által összehívott „plenáris üléseknek” mi lenne a formája és funkciója ebben a rendszerben.

  • Az egyesületnek (vagy egyesületeknek, ha több is alakul) lesznek tagjai, a hálózatnak és az informális csoportoknak nem. Vagyis belépni sehová nem kötelező.

2015. március 11.

GP

György Pataki Thu 12 Mar 2015 8:11AM

DEKA jövő:
Ferge Zsuzsa véleményét lelkesen fogadnám „békeidőben”. A demokratikus oldalon egyetértés van abban, hogy most nem ez a helyzet. Hatalmas anyagi hátterével, nyomasztó kommunikációs fölénnyel, rohamosan ránk telepedik az illiberális erő. Ilyen körülmények között a javasolt, nagyon ráérősen, lazán szervezett önképző körök nem ígérnek komolyabb sikereket. (Úgy is mondhatnám, hogy a DEKA rövidesen feledésbe menne.)
Evvel szemben, sürgősen meg kell nyerni az elesettek, a politikában csalódottak, a baloldalon helyüket nem találók szimpátiáját. Ezt pedig csak beszédekkel, sajtó közleményekkel, a kormánynak való üzengetéssel vagy internetes kampányokkal nem megy. (Lásd a baloldali ellenzéki pártok gyenge teljesítményeit.) Olyan – fokozatosan országossá bővülő – projekteket kell szervezni, amelyek a fentiek számára hasznos, fontos. S, bár az anyagi eszközök döntő többségben a regnáló párt és kormány kezében vannak, nem indokolt a ma tapasztalható tehetetlenkedés. Számos elképzelés már ma is ismert és bizonyosan még sokkal több van egy sor aktivizálható ember fejében. (El kellene indítani az előbbiek részletesebb kidolgozását, az utóbbiak összegyűjtését.)
Ha a DEKA majd élen jár az említett problémák megoldásában, akkor hitele is lesz. Így tényezővé válik a politika színpadán. Akár párt lesz, akár mozgalom marad, nagy jelentőségű lesz, hogy az egyes fontos témákban mit képvisel.

MG

Mándy Gábor Thu 12 Mar 2015 8:29AM

Egyetértek Pataki Györggyel abban, hogy most nincs "békeidő", ezért nagyobb aktivitásra lenne szükség a demokratikus erők oldalán. (Hm, erő, ezen is érdemes elgondolkozni...).

Ferge Zsuzsa víziójával is egyetértek, de azzal, hogy a jelenlegi laza keretek között is törekedni kellene egy olyan "társszervezet" létrehozására, amely alkalmanként ténylegesen is fel tud lépni a társadalom (minden rétegének) képviseletében. Tehát fenntartom a hármas szerkezetet (műhely, egyesület, párt). Az egyesület egyelőre lehetne pusztán egy formai kerete a laza közösségnek, de ezt az aktívabb formációt is létre kellene hozni előbb-utóbb. Az egyesületen belül vagy azon kívül. Persze lehet, hogy a Zsuzsa által említett Hálózat egy ilyen aktívabb szereplő lehetne.

"Hogy a Hálózat egésze mennyire aktivista, mennyire kezdeményez vagy támogat politikai akciókat, az megbeszélendő kérdés. Az egyes csoportok és körök illetve azok tagjai e tekinteten szabad belátásuk szerint cselekszenek."

További kérdés a hasonló szervezetekkel való kapcsolattartás. A DEKA része lehet-e a DEMOSZ-nak, vagy fordítva? Két játékos ugyaanzon a poszton talán luxus.

Végül két kisebb szövegjavítás Zsuzsa szövegében:

  1. A szellemi előkészítő munkát egy vagy több műhely
    végezné (vagy annak egyes körei) az egész DEKA-
    közösség részvételével.

  2. ... égető napi kérdések feldolgozásáig

FS

Ferge Sándor Thu 12 Mar 2015 8:31AM

Nagyon fontos és jó hozzászólás. Szívem szerint lájkolnám is, annyira jó... de nem igazán értek vele egyet.
Úgy gondolom, hogy a két dolog teljesen független egymástól. Nagyon sok (egyre több ember) vált (és válik folyamatosan) elesetté ami miatt - teljesen egyetértve Iványi Gábor DEKA kezdeményezővel - nem ülhetünk tétlenül.
Ettől - ha nem is függetlenül, de - teljesen másféle kihívást jelentve és teljesen más aktivitást igénylően igaz az a demokrácia-deficit. Ami ráadásul, még ha nagy átfedést mutatva is, nem teljesen azonos "célcsoportra" vonatkozik.
Az elesettek azonnali megsegítése semmi garanciát nem ad arra, hogy a jelenlegi rendszer bukását követően egy társadalmilag igazságosabb rendszer következik. A második probléma orvoslása nélkül viszont ilyen irányú változás szerintem elképzelhetetlen (én nem bízom a "jó király" lehetőségben).

DU

Andras Biro Thu 12 Mar 2015 11:20AM

Kormányok jönnek, kormányok mennek, a demokrácia-deficit marad. A demokrácia intézményeinek visszaállítása, adekvát kibővítése, elkerülhetetlen feladat hiszen alapfeltétele az állampolgári jogok valóságos gyakorlásának. Negyedszázados történetünk fájó tapasztalata, hogy társadalmunkban a republikánus ösztön nem vert gyökeret. Az idő rövidsége sem kedvezett, nem beszélve politikai osztályunk ellenérdekeltségéről. A tanulási folyamat a Magyar Ősszel vette kezdetét, a DEKA is ennek terméke. Mándy Gábor műhely, egyesület, párt dinamikája a DEKA perspektivikus szerepét vizionálja. A végső cél a hatalomban való részvétel. Legitim óhaj. Zsuzsa javaslata a részvételi demokrácia előmozdítása, a demokrácia helyi gyakorlatára támaszkodó folyamat támogatása. Az elszalasztott társadalmi tudat-metamorfózis elősegítése. Legitim cél. A politikum-politika ősi dilemmájában kell állást foglalnunk. Az előbbi prioritása mellett török lándzsát. A NER óhatatlanul eltűnik. Amennyiben egy civil kontroll nélküli új politikai osztály jut hatalomra, a holttest körmei tovább nőnek.
Az Újraértelmezés további pontjait a kialakult konszenzus fényében érdemes csak elemezni.

D

Depo 2011 Thu 12 Mar 2015 1:27PM

GL

György Ligeti Fri 13 Mar 2015 12:15AM

A DEKA (újra) értelmezéséhez.
Véleményem szerint a DEKÁNAK kettős feladatot kell felvállalnia. Az első, egy megfelelő terjesztő, ismertető kampány során, a társadalmi értékteremtésben meghatározó nagyságú többség számára támogatható politikai koncepció kidolgozása. Ez röviden Magyarország felemelkedésének programja, egy megvalósítható, támogatható, de nem populista jövőkép. ( Értékek, demokratikus jogállam, fékek ellensúlyok rendszer, alkotmány, szolgáltató állam és önkormányzatiság, az állam és intézményei kompetenciáinak megszabása (ne alkothasson a törvényhozás bármely kérdésben törvényt), az autonómiák, közösségek, civil szerveződések tevékenységének támogatása, részvételi demokrácia erősítése. Nélkülözhetetlen az elmúlt huszonöt évből tanulva, garanciák alkotása: a pártok és képviselők vissza hívhatósága kellően nagyszámú választó követelésére. Egy ilyen rendszer szívós munkával, a kérdéseket nem megkerülve hozható létre.
A másik sürgős feladat egy valóban a közjót szolgáló politikai Párt megteremtése, mely a konszenzussal kidolgozott programot megvalósítja.
A témához többet találtok:http://face2face.blog.hu/2014/09/24/cererum_censeo_karthaginem_esse_delandem#more6726361

                                              http://face2face.blog.hu/2014/10/29/orok_civil_a_palyan#more6844227 
MG

Mándy Gábor Fri 13 Mar 2015 1:24PM

Végre Ligeti György személyében találtam valakit, aki szintén fontosnak tartja, hogy egyszer egy ilyen demokratikus ihletésű párt is megalakuljon. (Bár én azt sem vetném el, hogy találjunk, illetve átalakítsunk egyet.)

Kár, hogy Hankiss Elemér meghalt. Az ő kezdeményezései alapján lehetne indítani egy mozgalmat: "Találjuk ki a demokratikus Magyarországot!"

GP

György Pataki Fri 13 Mar 2015 2:27PM

Kedves Gábor!

Gandi egy mozgalmat vezetett és fénykorában nagyobb nyomatékkal bírt, mint egy tucat párt. Persze ahhoz olyan valaki kellett, mint a derék hindu, aki filozófus is volt, de politikus is, ha kellett.
A fontos nyilván az, hogy mire képes a mozgalom, párt vagy más szervezet.
Ha csak vitadélutánokban gondolkodunk, ……………..
Üdvözlettel
P.Gy.

KP

Kristóf Péter Sat 14 Mar 2015 7:37AM

Kedves György!

Demokrácia nincs nép nélkül, már csak úgy etimológiailag sem. Azt láttuk már a kilencvenes évek elején, amikor az egyik MDF-es pártvezető azt találta mondani, hogy "csak az rémes tagság ne volna", hogy az nem vezet messzire. Nem állítom ugyanakkor, hogy a jelenlegi viszonyok ne tennék szükségessé a pártalakítást. Azt viszont határozottan állítom, hogy valódi változás csak akkor várható, ha megváltozik Magyarország "rémes népsége", aminek az egyik legfontosabb eszköze a vitadélután lehet, ... sokhelyütt, sok-sok emberrel, szakszerű, hiteles vezetéssel.

Üdvözlettel!

K.P.

FS

Ferge Sándor Sat 14 Mar 2015 8:27AM

... " Azt viszont határozottan állítom, hogy valódi változás csak akkor várható, ha megváltozik Magyarország “rémes népsége”, aminek az egyik legfontosabb eszköze a vitadélután lehet, … sokhelyütt, sok-sok emberrel, szakszerű, hiteles vezetéssel...". Igen. Szerintem valami ilyesmi szeretne lenni a DEKA. Persze ezt a véleményt láthatóan nem mindemki osztja. Mi ilyenkor megoldás? Legyen egy DEKA 1. és egy DEKA 2.? Vagy marad a DEKA és a azon belül elkezd működni egy "párbeszéd platform"? És ha igen, akkor hogyan? Mondjuk az elfogadott márciusi pontokat tekintjük egy fajta "menetrendnek" ... akár a @horvathggyorgy által nemrég feltett EKINT-es anyaggal kezdve? Vagy más sorrendet kövessünk?

Load More